Bitva o most Bailey Bridge

25. květen 2015]  Boj o most připomene jubilejní 70. výročí konce 2. světové války. Boje těžké techniky, speciální efekty a pyrotechnika – to všechno jsou věci, na které se můžou těšit návštěvníci a příznivci vojenské historie na akci Bailey Bridge 2015. Cílem akce je důstojně vzpomenout na padlé a především mládeži na živo připomenout dějiny, které ovlivnily osudy našich prarodičů.

Vzpomínkovou akci k 70. výročí ukončení 2. světové války pořádá Garda města Hradce Králové ve spolupráci klubů vojenské historie pod záštitou Statutárního města Hradce Králové dne 30. května a je dalším dílem populárně naučného seriálu akcí „Most Bailey Bridge  a významné bitvy 2. světové války“, letos s podtitulem „Poslední obrana Otčiny 1945“. Malšovický most „Klapák“ tak opět ožije historií, neboť ukázky jsou zaměřeny právě na události, kde bylo použito skládacího mostu Bailey Bridge, jehož zachovalý originál je v Malšovicích. Tento britský vojenský most byl za války používán po celé Evropě náhradou za mosty zničené v bojích.

Do Hradce Králové se sjede více jak 200 příznivců z ČR a zahraničí v dobových uniformách, aby veřejnosti připomněli události z konce války v dynamické ukázce. Protože během války v Hradci Králové k žádné vážnější bojové akci naštěstí nedošlo a město bylo ušetřeno ničení a bombardování, jako téma pro letošní vzpomínku byly vybrány události, které našemu osvobození předcházely. Totální válka vyhlášená v Německu přivodila tragédii civilnímu obyvatelstvu, které bylo obětováno v zájmu záchrany Třetí říše. Spojenecké jednotky ve snaze co nejrychleji ukončit válku narážely na odpor někdy až fanaticky bojujících oddílů domobrany…

Bojové scény budou populárně – naučnou formou připomínat skutečné události. Diváci uvidí v akci vozidla Sd.Kfz 247, Doodge, jeepy Willys, dvě unikátní obrněná vozidla M8 Greyhound, Bedford QL, bojový Mercedes, Steyr, Stoewer, KDF, Tatru 111, Opel Blitz, jediný funkční automatický protiletadlový 20 mm kanón Flak a další historické lahůdky. Mluvené slovo k ukázce obstará herec Jiří Balcárek.

Program:

Pátek 29. 5. Hradec Králové – Malšovice ve 21 hodin v prostoru polního ležení u mostu Bailey Bridge posezení s vojáky v polním ležení.

Sobota 30. 5. v 10 hodin kolona historické techniky a její výstava na Velkém náměstí, dobové uniformy a civilní móda, ve 14 hodin malšovický most „Klapák“ – Poslední obrana Otčiny 1945 – dynamická ukázka pro veřejnost.

Železný most v Malšovicích bude uzavřen v sobotu 30. 5. od 13 do 16 hodin. K parkování návštěvníků akce lze využít rozsáhlé parkoviště za Eurocentrem na Slezském předměstí.

Oficiální web: www.gardahk.cz

[Best_Wordpress_Gallery id=“7″ gal_title=“Bitva o most Bailey Bridge“]

Přidej komentář jako první k "Bitva o most Bailey Bridge"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*