České a zahraniční hvězdy na startu Brno – Mikulov

28 týmů z Česka a zahraničí je přihlášeno k závodu Brno – Mikulov – Brno. Kompletní česká špička se utká s celky z Polska, Rakouska, Slovinska, Itálie, Slovenska, Maďarska, Německa, Nizozemí, Litvy a Izraele.

Vítězství obhajuje Adam Ťoupalík z domácího celku Elkov Kasper. Vítěz prvního ročníku obnovené klasiky Brno – Mikulov – Brno zatím figuruje mezi náhradníky, ale Elkov Kasper bude nepochybně patřit k nejsilnějším sestavám v závodě. Očekává se start Jana Bárty, sedminásobného mistra České republiky v časovce, který svůj poslední titul získal před týdnem a přidal druhé místo v závodě s hromadným startem. V širší nominaci týmu je také čerstvý mistr republiky Matěj Zahálka a mistr republiky v cyklokrosu Michael Boroš. Mezi favority patří také Jakub Otruba, který byl v loňském ročníku důležitým pomocníkem vítězného Ťoupalíka a sám dokončil na pátém místě.

V loňském ročníku obsadili první tři místa čeští závodníci. Druhý Daniel Turek z rakouského týmu Felbermayr Simplon Wels a třetí Karel Camrda, lídr české sestavy ATT Investments, se k náročnému závodu s celkovým převýšením 2300 metrů postaví i letos. Turek byl nejaktivnějším závodníkem v závěru závodu, společně s tehdejším týmovým kolegou Richardem Zoidlem útočili v posledních stoupáních závodu. V předposledním výjezdu na Žlutý kopec se Turek vydal stíhat útočícího Ťoupalíka a v krátkém výjezdu na hrad Špilberk byl jen několik sekund za ním, ale Ťoupalík se na čele udržel.

A chybět nebude ani čtvrtý muž loňského ročníku, Slovinec David Per z Adria Mobil. Oba slovinské týmy mohou být hodně silné, kromě sestavy Adria Mobil, za kterou v letech 2013 – 2015 závodil Primož Roglič, přijede také Ljubljana Gusto Santic, domovský klub vítěze Tour de France Tadeje Pogačara. V týmu z hlavního města Slovinska sbíral Pogačar své první úspěchy v mládežnických kategoriích a v kategorii U23. Na mladé závodníky se Ljubljana Gusto Santic soustředí i nadále.

Nejznámější osobností na startu bude zkušený Australan Adam Hansen. Účastník neuvěřitelných 29 Grand Tours se ve svých 41 letech vrátil do závodního pelotonu v dresu rakouského týmu WSA KTM Graz p/b LEOMO. Hansen se po ukončení kariéry ve WorldTour rozhodl závodit v dlouhých triatlonech a silniční závody jsou vhodnou přípravou. Prostřednictvím rakouského týmu také propaguje svou firmu LEOMO.

Vždy silné jsou polské týmy a polští cyklisté. Na startu Brno – Mikulov – Brno jich bude hned pět a to včetně sestavy HRE Mazowsze Serce Polski, která si letos připsala už deset vítězství v závodech UCI a do Brna přiveze nového polského mistra Norberta Banaszeka. A také sedmého muže loňského pořadí Jakuba Kaczmareka. Konkurenční tým Voster ATS nasadí loni šestého Jakuba Muriase.

Jediným národním týmem na startu bude Izrael. V čele s Itamarem Einhornem, velmi rychlým závodníkem, vítězem etapy na Okolo Slovenska, kde porazil také Petera Sagana. Einhorn byl nejlepší v loňském polském závodě série Visegrad 4, ale trasa z Brna do Mikulova a zpět bude pro člena WorldTeamu Israel – Premier Tech nejspíš příliš těžká.