Experiment vyšel. Samkové pomohl k triumfu i netradiční fígl, ale na vítězný rituál nedošlo

V předchozích jízdách se po startu dostávala do tlačenic se soupeřkami, proto její trenér Marek Jelínek před nedělním finále v německé Feldbergu navrhl: Nech je poodjet, pak zaútoč. Klaplo to. A snowboardcrossařka Eva Samková uzmula v této sezoně druhé vítězství.

Kouč Jelínek říká, že holky, které se dají na snowboardcross, nemůžou být úplně normální. „Musí na to mít psychické předpoklady a v těle hodně adrenalinu.“

Sám to má podobně. Je bývalým kaskadérem, který chtěl před lety dokonce kvůli propagaci snowboardingu skočit z Nuselského mostu do papírových beden. Prý aby si sportu s připevněným prknem k nohám konečně někdo všiml.

To se psal rok 2008. Jeho svěřenkyně Eva Samková se později stala jednou z nejslavnějších sportovkyň v Česku a on velkým mužem snowboardingu, jehož vábili i do zahraničí.

Možná proto mají občas oba bláznivé nápady: Zkusíme experiment? Jo, proč ne.

A zlato je doma.

„Nikdy předtím jsem se na startu záměrně nezdržela, byla to premiéra. Jelen řekl, ať to zkusím, tak jsem do toho šla. Vím, že to občas dělají chlapi, viděla jsem to u Francouzů i Španělů. Ale je to spíš rarita,“ vypráví Samková.

„Ono vlastně ani jiné řešení nebylo. Buď se tam budu ťukat se soupeřkami, nebo naberu rychlost a dojedu je v klopce. Vyšlo to. Je to taková věc, která člověka nakopne. Mohla jsem klidně dojet i čtvrtá, fakt to byl risk. I když jsem si dost věřila. Měla jsem klid a vím, že umím předjíždět.“

Hodinu a půl po vítězství je ještě celá rozburácená. Do telefonu říká, že je možná dobře, když předchozí závod „pohnojila“ a dojela osmá. Je to totiž někdy potřeba.

„Teď jsem si to celkem vynahradila, ne? Jen jsem vynechala rituál a nehodila prknem.“

Trenér mezitím nakládá věci do auta. Z Feldbergu jede snowboarďácká partička zpátky domů, ale už druhý den bude Samková trénovat na Božím daru. „Je sezona, máme fofr, žádné leháro,“ říká Jelínek.

Takže není čas ani na malou oslavu? „Kdepak, ráno zase musíme fungovat. Nejsme moc kalící typy, což je dáno možná tím, že vážně není kdy. S Evkou se po závodě obejmu a řeknu jí, že ji mám rád. Pak to občas ještě pořešíme v autě, ale to je tak všechno.“

Ve schůdné dojezdové vzdálenosti vyráží snowboardcrossový tým na závody Světového poháru autem, do vzdálenějších destinací létá. Nebo létají jen sportovci, parta servismanů za nimi kvůli finančním úsporám autem dorazí.

Do Německa tentokrát vyrazila šestice závodníků ve složení tři muži a tři ženy. Výsledkově se však dařilo jen Samkové, nejlepší z mužů Jan Kubičík skončil v sobotu ve čtvrté desítce.

„Jsou to mlaďoši, nepovedly se jim jízdy. Potřebují zkušenosti, aby se zlepšovaly. Vedle Evky teď roste mladý tým, takže uvidíme za pár let. Kluci to mají bohužel složitější, je u nich obrovská konkurence, protože osmdesát borců jezdí prostě skvělé,“ dodává Jelínek.

Foto: Facebook Eva Samková

Přidej komentář jako první k "Experiment vyšel. Samkové pomohl k triumfu i netradiční fígl, ale na vítězný rituál nedošlo"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*