Fakultní nemocnice Hradec Králové má novou transfuzní budovu. Stála 140 milionů korun

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové začalo fungovat nové transfuzní oddělení. První dárci dnes v nové budově za 140 milionů korun darovali krev a krevní složky. Objekt nabízí lepší zázemí pro dárce i pro personál. Původní budovu transfuzního oddělení, která nesplňovala požadavky moderní medicíny, čeká demolice.

„Jsme rádi, že se přes veškeré komplikace způsobené situací s covid-19, která například komplikovala dodávky některých materiálů, podařilo stavbu dokončit,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

Stavba začala v druhé polovině srpna 2019 a zajistila ji společnost STAKO. Kvůli výstavbě byly dočasně přemístěny odběry plazmy do třetího patra Pavilonu profesora Bašteckého, ode dneška dárci krve i plazmy směřují do nové budovy.

Nový objekt v areálu nemocnice je na fasádě označený červenou kapkou, nabízí také zázemí pro zpracování krve.

„Nová budova transfuzního oddělení splňuje nejpřísnější požadavky kladené na výrobce léčiv z lidské krve a na laboratoře oboru transfuziologie a imunohematologie,“ uvedl primář Transfuzního oddělení Vít Řeháček.

Transfuzní oddělení odebírá bezpříspěvkovým dárcům krev a krevní složky, které dále zpracovává, vyšetřuje a dodává transfuzní přípravky na oddělení nemocnice, kde ji dostávají pacienti.

Fakultní nemocnice Hradec Králové je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech. Má na 39 pracovištích víc než 1.300 lůžek a každoročně hospitalizuje kolem 41.000 pacientů, z toho zhruba 40 procent podstoupí operaci. Zaměstnává více než 5 tisíc lidí.

Autoři ČTK | Foto FB: Fakultní nemocnice Hradec Králové