Horští záchranáři řeší houbaře i cyklisty, počet úrazů roste

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou – Červencová pátrání po devítiletém chlapci a třiasedmdesátiletém seniorovi, která vyslala do terénu četu záchranářů, jsou mementem prázdninového období.

Dva případy, které zalarmovaly Horskou službu v Krkonoších, dopadly naštěstí dobře.

Devítiletý chlapec, který s otcem putoval od Špindlerovy boudy po turistické trase na Sněžku, a ztratil se z dohledu, byl vypátrán ve společné akci horských záchranářů, policistů a hasičů až na polské straně Krkonoš na Poledních kamenech. Třiasedmdesátiletého seniora z Hradce Králové, který se vypravil na Sněžku, marně hledal kamarád. Našli ho v noci členové Horské služby Pec pod Sněžkou, vyčerpaného a promoklého v Obřím dole mezi Trkačem a dolem Kovárna. „Apeluji na turisty, aby pečlivě plánovali trasy túr s ohledem na věk, aktuální zdravotní stav a schopnosti. Přeceňování sil může vést k zásadnímu ohrožení zdraví či dokonce života,“ varuje Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

ZBLOUDILÍ HOUBAŘI

Horská služba v letním období registruje nárůst pátracích akcí. „V době houbařské sezóny často pátráme po zbloudilých houbařích. Vzhledem k většímu množství dětských hromadných akcí pak také po ztracených dětech,“ upozornil náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Značný počet zásahů záchranářů ve všech horských oblastech je způsoben i poraněními či vysílením během turistických výletů. „Hezké počasí vede k častému podceňování faktu, že v horách se klima může změnit z hodiny na hodinu. Stejně tak turisté v mnoha případech špatně naplánují trasu a pustí se do terénu, který je příliš obtížný vzhledem k jejich aktuálnímu zdravotnímu stavu,“ připomněl Jiří Brožek. Upozornil na fakt, že během túr dochází ke zranění kvůli tomu, že turisté vyrazí do volného terénu mimo značené trasy.

V současné době je počet zásahů Horské služby ve všech oblastech České republiky srovnatelný s minulým rokem. „Ovšem u horské cyklistiky registrujeme přibližně o třicet zásahů víc než v loňské sezóně. S tím souvisí i mírný nárůst zlomenin, které u cyklistů ošetřujeme,“ uvedl hlavní náčelník Horské služby České republiky.

DVĚ SMRTELNÁ ZRANĚNÍ CYKLISTŮ NA HORÁCH

Podle statistik jsou následkem nehod cyklistů v desítkách případů i bezvědomí, tržné rány a podezření na poranění páteře. „Důrazně varujeme všechny cyklisty před podceňováním horských tras. Považujeme za absolutní nutnost dodržovat bezpečný způsob jízdy a především používání ochranných přileb u všech dospělých,“ apeloval na návštěvníky hor Jiří Brožek. Připomněl zároveň situace z června letošního roku, kdy došlo v Jizerských horách a Beskydech ke dvěma nehodám cyklistů, kteří utrpěli zranění neslučitelná se životem.
Zdroj: www.hradecky.denik.cz

 

Přidej komentář jako první k "Horští záchranáři řeší houbaře i cyklisty, počet úrazů roste"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*