Královští sokoli padli s SKB Zlín

Ve 12. kole 1. ligy basketbalistů si Královští sokoli připsali na konto třetí porážku. Tím šťastným, kdo si odvezl výhru z hradecké palubovky, byl celek SKB Zlín poměrem 68:82. Z počátku utkání nic nenasvědčovalo tomu, že by zlínští kladli větší odpor. V samém úvodu utkání úřadoval především David Šírek, třikrát přesně zamířil z trojkové vzdálenosti a v polovině první části vedli Sokoli rozdílem 11 bodů – 15:4. Hosté korigovali náskok, který se po první desetiminutovce ztenčil na pětibodové vedení. Ve druhém dějství se pro změnu z velké vzdálenosti chytil 3x Jiří Bahník a do poločasové přestávky jsme odcházeli s náskokem devíti bodů. Ke konci třetí části se začal projevovat nedostatek hráčů na lavičce domácího celku. Do utkání nemohl zasáhnout Peter Majerík, zraněný při posledním utkání ve Šlapanicích, stejně tak Libor Švandrlík. Jiří Bahník v týdnu netrénoval pro nemoc a David Šírek dokonce absolvoval v pátek před utkáním kapačky, kvůli problémům se zády. Tíha celého zápasu tak ležela na pětici Tomáš Macela, Tomáš Mahler, Tomáš Kiršbaum, Vladimír Tomáš a David Šírek. Před koncem třetí čtvrtiny poslal do vedení SKB Zlín Radek Pumprla – 52:54. Sokoli ještě dokázali srovnat stav na 54:54, kterým 3. dějství skončilo, ale to bylo vše. Síly docházely až zcela došly. Ještě 3 minuty před koncem vysvitla jiskřička naděje, kdy při jedenáctibodovém vedení Zlína, dokázali Sokoli v krátkém časovém období zaznamenat 5 bodů a stáhnout manko na šestibodový rozdíl. Zkušení hráči Zlína, vedení Michalem Šušákem, situaci kontrolovali a nedopustili obrat ve vývoji. Střelecky se zaskvěl David Nehoda (Zlín), autor 32 bodů, 19 bodů přidal Radek Pumprla a 16 Jan Krutílek (4x za 3 body).

Domácím tahounem se stal podle očekávání Tomáš Kiršbaum, autor 25 bodů a 13 doskoků – double-double, David Šírek 14, Tomáš Macela a Jiří Bahník po 10 bodech, Tomáš Mahler 6 a Vladimír Tomáš 3 body. Bez bodového zápisu zůstal František Žaba. V kolektivních sportech vše souvisí se vším, s přibývající únavou hráčů se přestala dařit jak střelba z větší vzdálenosti, tak i proměňování vyložených šancí z pod koše. Příští víkend čeká naše hráče velmi nepříjemný soupeř, BC Vysočina. K dispozici by měl být širší kádr, než byl v nedělním utkání se Zlínem.

Trenér Peterka: „Těžko se mi takové utkání hodnotí. Kádr zdecimovaný zraněními z minulého kola, navíc David Šírek dlouhodobě řeší problémy se zády a nastupuje se sebezapřením do utkání v době, kdy by jeho stav vyžadoval spíše klid. Zlín měl sice k dispozici pouze o jednoho hráče na lavičce více než my, ale do rotace se mohli zapojit všichni. Mě zbyl na lavičce po absolvované nemoci a bez tréninku v týdnu Jirka Bahník a František Žaba z U19. Ten nastoupil za muže po delší odmlce a na jeho výkonu to bylo znát, po krátké době jsem jej musel z palubovky stáhnout. V závěru utkání nám prostě došly síly, neproměnili jsme ani vyložené šance z pod koše, nedařily se trestné hody, naše obvykle silná stránka (15/6 = 40%). I tak bych chtěl klukům poděkovat za předvedený výkon. Bojovali i když nakonec padli. Teď se musíme připravit na další utkání, doufám, že budu mít k dispozici širší kádr. Utkání v Jihlavě s BC Vysočinou rozhodně nebude procházkou, bouřlivé a nepříjemné prostředí jsme už mohli otestovat v loňské sezóně.“

Autor: Pavel Rozsypal