Lvice stříbrné, zlato si vybojoval Nymburk

Sokol ZVUS Hradec Králové – Basketball Nymburk 65:75 (12:28, 31:50, 53:63)

Historické finále Hradeckých Lvic se svěřenkyním trenérky Romany Ptáčkové příliš nevydařilo. O osudu utkání se prakticky rozhodlo v první desetiminutovce. Lvice totiž zopakovaly nepovedený první poločas jako v semifinále proti Valosunu. I přes zlepšený výkon ve druhém poločase to více než na chvilkové zdramatizování finále nestačilo. Pohárové zlato tak putuje do Nymburka, Lvice do Hradce vezou stříbrné medaile a dosáhly tak historického umístění v rámci poháru.

Začátek utkání se lépe vydařil hráčkám Nymburka, které si vytvořily sedmibodové vedení 10:3 a to zejména díky dvěma trojkám Veroniky Bortelové. Hradeckým hráčkám se nedařilo a to zejména na útočné polovině hřiště a ani obrana jistě nebyla dle představ trenérky Ptáčkové, která počáteční tlak Nymburka přerušila na konci čtvrté minuty oddechovým časem. Oddechový čas ale nezabral a Nymburk zaznamenal dalších osm bodů a vedl 18:3, když dokonale využíval nedůslednosti v obraně Lvic. Prapor Lvic se snažila v začátku držet zejména Michaela Stará, která zaznamenala deset z prvních dvanácti bodů Východočešek. Celkově Nymburk ovládl první čtvrtinu v poměru 28:12 a vykročil za pohárovým triumfem.

Ve druhé čtvrtině finálového utkání se toho moc nezměnilo. Lvicím se nedařilo takřka nic, naopak Nymburk byl přesný ve střelbě, lepší v organizaci hry a dokonale využíval svých podkošových hráček k doskokům. V této statistice měl v prvním poločase o 15 doskoků více než Lvice a když se k tomu přidala úspěšnost střelby z pole Východočešek pod třicet procent, nebylo se divit, že stav utkání byl v poločase 50:31 pro Středočešky.

Vstup do třetí čtvrtiny patřil Lvicím, které zaznamenaly pět bodů v řadě a jakoby toto předznamenalo vývoj této čtvrtiny. Lvice se zlepšily prakticky ve všem a to hlavně v obraně. Jediné v čem Nymburk neustále jasně dominoval, byl doskok. Lvice se dokázaly dostat ve střelbě až na padesát procent úspěšnosti a ve skóre se ke svému soupeři dotáhly na desetibodový rozdíl 53:63.

Hned v začátku čtvrté čtvrtiny zápasu se Hradec dotáhl na rozdíl šesti bodů, ale pak zase zaúřadoval doskok nymburských hráček. Středočeškám se v této fázi hry nedařilo zakončovat tak lehce jako v prvním poločase, ale vše si doskákaly a to Lvice sráželo. Při šestibodovém manku se velice šťastně s faulem prosadila odhozem Šípová a vrátila relativní klid do hry svého týmu. Pět minut před koncem utkání vedl Nymburk o deset bodů a tento svůj náskok dokázal udržet až do konce utkání.