Nemocnice budou zřejmě bezplatně a plošně testovat na covid až od pátku

Nemocnice v Královéhradeckém kraji spouští rezervační systémy pro zájemce o bezplatné antigenní testování postupně. V krajských systém funguje v náchodské, rychnovské a jičínské nemocnici, v trutnovské a královédvorské je před spuštěním. Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové rezervační systém dosud neotevřela.

Bezplatné dobrovolné antigenní testování chce vláda zahájit plošně po republice ve středu. Nemocnice kraje však nebudou schopné plošné antigenní testování zřejmě od středy zajistit. „Nemocnice se snaží maximálně vyjít vstříc, ale vzhledem k personální oslabenosti a potřebě zajistit testování PCR i chod covidových oddělení pravděpodobně nebude možné začít s testováním veřejnosti antigenními testy dříve než 18. prosince,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Toto testování bude probíhat osm hodin denně, včetně víkendu od 18. do 23. prosince. „Fakultní nemocnice připravuje antigenní plošné testování ve svém Odběrovém centru COVID-19. Rezervační systém jsme dosud nespustili, podrobnější informace k provozu i možnostech rezervace zveřejníme v nejbližších dnech,“ řekl její mluvčí Jakub Sochor.

V nemocnicích v kraji se dnes dopoledne léčilo asi 240 lidí s covidem, z nich zhruba 60 na jednotkách intenzivní péče (JIP). V pátek bylo hospitalizovaných s covidem v krajských nemocnicích a v hradecké fakultní nemocnici celkem přibližně 270, přičemž okolo 60 na JIP. Kvůli personálnímu oslabení nejsou nemocnice v kraji stále schopné naplno obnovit neakutní péči.

„Není reálné obnovit plánovanou operativu tak, jak bychom si přáli. Vracíme se spíše k drobnější operativě či podle aktuálních možností dané nemocnice a individuálních potřeb pacientů,“ potvrdila Chytilová. V nemocnicích kraje se dnes léčilo zhruba 140 lidí s covidem, z nich 30 na JIP.

V hradecké FN bylo dnes hospitalizováno zhruba 100 pacientů s koronavirem, tři desítky z nich na JIP. „Tento počet je srovnatelný s minulým týdnem,“ prozradil mluvčí FN Sochor. Nemocnice v kraji také začaly zavírat covidová oddělení.  Upozorňují, že jsou připraveny znovu počet lůžek zvýšit, bude-li třeba. „Počet covidových lůžek jsme asi o sto snížili, avšak stále reagujeme na vývoj situace a jsme připraveni tato lůžka opět zprovoznit,“ dodala Chytilová.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto