Opět úspěšný Tulum a vítězný návrat Always on Sunday

Tři klání třetí kategorie byly vrcholem čtvrtého dne na slušovické dráze. Mezi dvouletými se prosadil podruhé startující Rabbit Makfi, mezi sprintery ukázal desetiletý Tulum, že stále nepatří do starého železa a mezi vytrvalci se vítězně na dráhu vrátil Always on Sunday.

Opět úspěšný Tulum a vítězný návrat Always on Sunday
Žokeji Martinu Laubemu se ve Slušovicích daří a potvrdil to i v září. Hned v prvním dostihu odpoledne, Ceně EBF na 1600 metrů pro dvouleté, se prosadil s Rabbit Makfim. V rozhodující fázi posunul Laube Rabbit Makfiho na úroveň Black Bet a v závěru měl reprezentant bílozelených barev Rabbitu Trhový Štěpánov více sil a prosadil se. „Nebylo to náročné a jsem rád za vítězství,“ sdělil spokojený Martin Laube. V dalším průběhu odpoledne se prosadil ještě se čtyřletou hnědkou Heure trenéra Vladimíra Derycha. Laube už letos ve Slušovicích posbíral devět vítězství, tedy polovinu z osmnácti triumfů, které má na kontě. Za Rabbit Makfim finišovala na druhém místě Black Bet a trojici nejlepších doplnil Darwin.

Bylo by příznačné o desetiletém ryzáku Tulumovi tvrdit, že zraje jako víno na moravských vinicích. Poslední šest triumfů si připsal právě na Moravě, čtyři v Brně a dvě ve Slušovicích. V polovině srpna se mu nedařilo, byl až třetí, ale v sobotu opět jasně ukázal, že je mistr oblouků. Aprilius se Tuluma snažil držet od startu jako klíště, ale marně. V oblouku ztratil, v krátké slušovické rovince se snažil manko dohnat, ale marně. Tulum byl o krk u cílového sloupku dříve. Na své konto si připsal již jedenácté životní vítězství, deváté v majetku Syndikátu 2007 a pod trenérskou taktovkou Zdeňka Mimry. Ve Slušovicích absolvoval Tulum už 58. start kariéry. V sedle Tuluma byl amatér Jindřich Fabris. „Nesmím koni do toho moc kecat, on si to vyřeší sám. V cílové rovince už byl poraženým koněm, ale ještě zabojoval a dotáhl to do vítězného konce,“ říkal spokojený amatérský jezdec. Za Apriliem skončil na třetím místě domácí Sharp Brook.

Hnědák Always on Sunday patří k nejlepším tuzemským vytrvalcům. Poprvé to ukázal v září 2013, když vyhrál St. Leger, v červnu následujícího roku vyhrál Zlatý pohár při derby-dni. Od té doby se na dráze představil pouze dvakrát v Bratislavě. Absentoval kvůli zdravotním trablům. V sobotu se Slušovicích se vracel po více než třech měsících a byl to návrat povedený. Trenér Radek Holčák byl však na adresu reprezentanta stáje Monte Negro opatrný. „Neměl v sobě tolik práce, tak jsme raději zvolili menší dostih a jsme rádi, že se prosadil. Ale až ve středu uvidíme, jestli se zranění nevrátí. Pokud bude v pořádku, rád bych ho opět směřoval mezi elitu, protože je to kvalitní kůň. Rád bych ho viděl v Ceně prezidenta.“ V sedle Always on Sunday byla Zuzana Vokálková, která se prosadila stylem start-cíl i se Sarasem, a tak si společně s trenérem Radkem Holčákem odváželi ze Slušovic double.

Pět z osmi slušovických dostihů vyhrály ženy, což v Česku nebývá zrovna obvyklé. Po pěti měsících se dokázala prosadit talentovaná Kateřina Hlubučková, která na moravské dráze mohla oslavit 25. vítězství kariéry.

Petr Malík, foto: Bohumil Křižan

Přidej komentář jako první k "Opět úspěšný Tulum a vítězný návrat Always on Sunday"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*