Povedený retro zápas v Hradci Králové

V rámci čtyřiačtyřicátého kola hokejové Tipsport extraligy se domácí hokejisté Moutnfieldu HK utkali s pražskou Spartou. Domácí klub se rozhodl, že toto utkání pojme jako vzpomínkové na první extraligovou sezónu v historii hradeckého hokeje v sezóně 93/94. Rozhodnutí se ukázalo jako geniální, jelikož celá akce se povedla na tuzemské podmínky naprosto dokonale.

Domácí hokejisté se do utkání oblékli v dresech ze zmíněné extraligové sezóny a jejich žlutě zářivé dresy nešlo v zaplněné hradecké Fortuna aréně přehlédnout. Celý zahajovací ceremoniál se inspiroval v sezóně 93/94. Hráči nastupovali za vyvolávání křestních jmen domácích hráčů a zbytek stadionu sborově odříkával příjmení domácích hvězd. To vše za v současné době historických songů, kterým vévodil populární Vysoký jalovec, neoficiální hymna té doby hradeckého hokeje. Když se pak v přerušeních hry z reproduktorů ozývalo „dáme dáme gól“, srdce nejednoho pamětníka dávných dob na hradeckém zimním stadionu zaplesalo.

Ale nesmí se zapomínat, že hlavně šlo v Hradci v neděli o extraligové body a do Hradce přijela v pohodě hrající Sparta, která si stále dělá zálusk na první místo v tabulce libereckých Tygrů. Od samého začátku si oba týmy nedarovaly ani metr ledu. Na první branku se čekalo do sedmnácté minuty a byla více než symbolická. Vstřelil jí totiž již jediný aktivní hráč na nejvyšší úrovni z ročníku 93/94 v hradeckém dresu a to nestárnoucí matador Jaroslav Kudrna, který využil ideální pobídku svého parťáka z útoku Jiřího Šimánka a poslal domácí do vedení 1:0. Tento stav utkání vydržel až do konce úvodního dějství. V přestávce běžel na kostce nad ledem vzpomínkový program na sezónu 93/94, který napjatě sledovalo takřka 6500 diváků a vzpomínalo se, jaké to vlastně bylo.

Do druhé třetiny vstoupil opět aktivně Hradec a odměnou mu byla druhá branka, kterou po ideální přihrávce Tomáše Mertla zaznamenal Jiří Šimánek. No a Hradec a zejména jeho třetí útočná řada stále neměla dost. V třinácté minutě druhé třetiny se zapsal do střelecké listiny i třetí člen tohoto útoku Tomáš Mert, který překonal svého nedávného spoluhráče ze Záhřebu Taylora v brance Sparty. Tomáš Mertl pak bohužel pro domácí musel předčasně ukončit své působení v tukání, když nevybíravě fauloval Formana a putoval s trestem na pět minut a do konce utkání do šaten. Tento faul vyvoval vlnu emocí a zejména hostující Sabolič si počínal velice tvrdě, což na své tváři pocítil hradecký obránce Zdeněk Čáp. Sabolič k menším trestům dostal ještě osobní desetiminutový a Spartě citelně chyběl. Za stavu 3:0 si slabší chvilku vybral hradecký brankář Ondřej Kacetl, když za svá záda propustil střelu Hamiltona a Sparta snížila na 3:1. Hradecký brankář byl i přes tento laciný gól velkou oporou domácích a ve třetí třetině při velkém tlaku Sparty svůj nešťastný moment několikrát odčinil. Po druhé třetině tedy byl stav utkání 3:1.

Do třetí třetiny si Sparta přinesla tři minuty z dlouhé přesilovky, ale žádnou ze šancí nedokázala využít. Buďto netrefila branku, nebo narazila na skvělého Kacetla. Zejména Tomáše Netíka musela jeho obrovská šance a skvělý zákrok lapačky domácího mága v masce budit ze spaní. Sparta se snažila neustále o kontaktní branku, ale dočkala se až příliš pozdě, když v 59. minutě vymetl v power play Jan Buchtele horní roh branky Kacetla – 3:2. Sparta pokračovala v power play, ale Hradec o tři body nepřišel. Ty mu brankou do odkryté klece pojistil obránce Stanisla Dietz – 4:2. Tři body tak zůstaly v Hradci Králové a domácí se posunuli na třetí místo extraligové tabulky právě za svého nedělního soka z Prahy.

Po závěrečné siréně propukla na hradeckém stadionu velká euforie a hráči si se svými fanoušky užili velkou děkovačku. Nejen díky pokoření Sparty, ale zejména díky celému retro večeru, se bude na nedělní extraligový zápas v Hradci Králové ještě dlouho vzpomínat.