První derby pro Karu Trutnov

7. kolo nabídlo východočeské derby. Tým Sokol ZVU STROJÍRNY Hradec Králové zajížděl na palubovku rivala do Trutnova. Od začátku zápasu panovala z obou stran výborná atmosféra. Lvice v zápase jenom jednom vedly. První poločas byl vyrovnaný. Nakonec skončil 32:30 pro Karu. Hned se v úvodu druhého dějství povedlo „Strojařkám“ vyrovnat. Poté se ale prezentoval Trutnov a navýšil vedení na dvouciferné číslo. Hradecké basketbalistky se dostaly na dostřel dvou bodů, ale Kara si vyšší vedení vzala zpět a vyhrála první derby 69:60.

———-

zdroj: Kara Trutnov

Velké vítězství! Dá se říct, že senzační. Basketbalistky Kary Trutnovy vyhrály doma derby s Hradcem Králové. Bez tří opor základní sestavy vybojovaly vítězství 69:60, když X-factorem zápasu se stala po deseti letech navrátivší se do Trutnova – rozehrávačka Michaela Uhrová. Pro východočeského rivala Kary to byla teprve druhá porážka v sezoně. Derby sledovalo 865 diváků.

AE2P7623

Zdravotní stav domácího týmu před derby nevěštil nic dobrého. Prokešová a Russell jsou zraněné, angína nepustila na palubovku Ovsíkovou, naštěstí dohromady se dala alespoň Nagyová. Vedení klubu v týdnu vyhodnotilo situaci jako alarmující a dohodlo se na měsíčním angažmá s bývalou reprezentační rozehrávačkou Michaelou Uhrovou. A to byl majstrštyk.

AE2P7595

Třiatřicetiletá basketbalistka, která loni svou ligovou kariéru ukončila a letos nastupovala v krajském přeboru za Čelákovice, odehrála excelentní zápas. S novými spoluhráčkami přitom absolvovala pouze dva tréninky. Na hřišti však působila jako by do Kary patřila od začátku sezony. Koeficient úspěšnosti (+13) měla nejvyšší ze všech aktérek zápasu.

AE2P7561

Trutnov derby zahájil dobře, dostal se do několikabodového vedení, které pak Hradec zlikvidoval v 8. minutě a po trojce Staré byl stav 14:15. To byl první a poslední moment v utkání, kdy domácí hráčky prohrávaly. Ve druhé čtvrtině se jejich náskok dotkl deseti bodů, ovšem závěr poločasu lépe zvládly hradecké Lvice, a tak se po přestávce de facto začínalo od začátku.

AE2P7533

Vstup do třetí čtvrtiny však měly Trutnovačky zase skvělý, díky košům americké pivotky Cady. Když se k ní přidala Vondráčková a další, ve 29. minutě vedla Kara 53:42. Domácí hráčky velmi dobře bránily, skvěle se pohybovaly i doskakovaly. Hradecká trenérka Romana Ptáčková neustále míchala sestavou, ale její tým nebyl schopný dostat se do zápasu.

Hradec se vzchopil až ve čtvrté čtvrtině a během krátkého úseku snížil na 55:53! Trojka Vondráčkové však přišla v pravou chvíli a úspěch začala zase slavit bojovnost domácího celku. Když pak v poslední minutě se ještě zpoza tříbodového půlkruhu trefila Uhrová, o vítězkách nebylo pochyb. Už předtím se však někteří diváci zvedli ze sedaček a potleskem ve stoje dali najevo, že tento výkon Kary se líbil.

KARA Trutnov – Sokol ZVU Strojírny Hradec Králové 69:60 (20:17, 32:30, 53:44)

Body: Vondráčková 17, Cady 14, Uhrová 13, Milošev 9, Pazderová a Fall 7, Nagyová 2 – Bura 15, Zavázalová 13, Křížová 8, Kuthanová a Rosenbaumová 7, Lehtoranta 5, Stará 3, Andělová 2. Rozhodčí: Blahout, Perlík. Fauly: 14:18. Trestné hody: 12/10 – 5/4. Trojky: 5:6. Diváků: 865.

Vývoj utkání: 5:0, 12:9, 20:17, 25:19, 31:23, 32:30, 39:35, 47:39, 53:44, 55:51, 62:54, 69:60

Názory trenérů

Jozef Rešetár (Trutnov): Na zápas jsme se dost dlouho připravovali a vyšlo nám to. Nebylo to bez chyb, do rotace jsme neměli tolik hráče, takže naše hra nebyla bez výkyvů. Ale klobouk dolů před nasazením holek a kolektivním výkonem, který skvěle svou osobností na hřišti podpořila Míša Uhrová. Byla velmi znát. Když vám chybí tři hráčky ze základní sestavy, je to dost deprimující situace, ale právě Míša svou hrou dokázala tým strhnout a ostatní hráčky zvedly hlavy. Derby se mi velmi líbilo atmosférou, prostě tak jak to má být. Fanoušci na obou stranách korektně povzbuzovali. Je to známe po celé republice, že to jsou vynikající zápasy s vynikající podporou. Je to skvělý pocit vyhrát takový zápas a přitom respektujeme sílu soupeře, který do dneška prohrál jen s USK.

Romana Ptáčková (Hradec Králové): Prohráli jsme naprosto po zásluze, protože dnes jsme opravdu byli horší. Byl to snad náš nejhorší výkon v sezoně, pro mě chvílemi až nepochopitelný. Nechci se zabývat moc psychologií, na kolik to holky podcenily, ale začít zápas, že za první čtvrtinu se blížíme k deseti ztrátám a za poločas jich máme patnáct, tak to určitě svědčí o jejich špatné koncentraci na utkání. Trutnov nastoupil oslabený a něco podobného jsme zažili loni ve Strakonicích, bohužel dnes jsme hráli ještě hůře. V závěru už rozhodovaly detaily, nedali jsme tam koš s faulem a vzápětí jsme dostali trojku a ta to zlomila.