Šediváčkův long 2016

 

zdroj:http://www.sedivackuv-long.cz/

 

AKTUALITY:
V sobotu se startuje z bivaku v Orlickém Záhoří v 7:00 a závodníci zamíří na Pěticestí a pak traverzem pod hlavním hřebenem směrem k Luisinu údolí a pak už honem do cíle k chatě Kristýna v osadě Jedlová.

Pro ranní ptáčata bude určitě zajímavá příprava musherů a bikerů na start, která začne probíhat už po páté šesté hodině ranní. Dalším krásným místem bude určitě Pěticestí či Lusino údolí. A nebo přijeďte rovnou do Jedlové a jděte proti směru jízdy závodu. Pohledy na psí spřežení s kostelem Svatý Matouš na pozadí jsou jednoduše famózní.

4-sobota

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Šediváčkův long je závod psích spřežení a je organizován nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě.

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách.
V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky v podobě několika stánků, ale zde se také odehrává oficiální vyhlášení závodu. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout.

Chata Bedřichovka, zmiňovaná v programu jako místo nočního bivaku, se nachází v lyžařském areálu po pravé straně na začátku obce Orlické Záhoří (ve směru od Deštného).

Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém je „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.

Taképrosím nevoďte psy na trať a do všech prostorů závodu. DĚKUJEME!

ZÁVISLOST NA POČASÍ!!!
Vážení návštěvníci, vezměte prosím v potaz, že Šediváčkův long je závod jehož organizace velice závisí na počasí a na aktuálních podmínkách na trati. Poslední kontrola trati se koná vždy jen desítky minut před startem prvního závodníka a ještě v té chvíli se částečně může změnit samotná trasa, případněmůže být posunut start či celá trasa zkrácena.

Proto není možné zde dopředu přesně popsat trasy na každý den a časy průjezdů prvního a posledního závodníka. I přesto se budeme snažit sem doplnit vždy alespoň večer před startem, kudy trasa povede a v kolik hodin budeme startovat.

Děkujeme za pochopení.

Harmonogram závodu:

den datum čas program km 240
ut 26.1.2016 od 15.30 zábavný program pro děti, stánky na občerstvení
do 16.00 přejímka psu
od 17:00 slavnostní zahájeni
stře 27.1.2016 10:00 start 65 km
od 20:00 Musherbal
čtvr 28.1.2016 10:00-12:00 start 55 km
od 15:00 Dojezd Bedřichovka – povinná přestávka 4 hodiny
od 19:00 Start z Bedřichovky 35 km
od 21:00 noční dojezdy Kristýna
pa 29.1.2016 12:00 start 55 km
dojezd na bivak Orl. Zahoří
so 30.1.2016 7:00 start 35 km
dojezdy od 10:00 na Jedlovou
od 15:00 slavnostní vyhlášení
Každý den možnost zkrácení tratě dle KO.

 

Propozice závodu:

Bivak: Na české straně – chata Bedřichovka Orlické Záhoří. Na bivaku není povolena pomoc závodníkům dalšími osobami (doghandlery). V případě neuposlechnutí tohoto zákazu následuje diskvalifikace závodníka ze závodu.

Přejímka psů: Veterinární přejímka a kontrola závodních race pasu u čistokrevných psů (dle FISTC) do 16:00. Jestliže nebudou psi zkontrolováni, nebudou připuštěni ke startu.

Startovné: 750,- Kč predem jako záloha, 1350,- Kč se platí na místě

Slavnostní zahájeni: 20.1.2015 v 17:00 v Deštném v Orl.h. pod sjezdovkami Ski centrum Deštné. Proběhne zde ukázka zápřahu, představení závodníků, stánky s občerstvením a upomínkové předmety.

Stakeout: u penzionu Kristýna v Jedlové v Orlických horách

Ubytování: www.destne.cz Každý závodník si zajistí sám na místních penzionech a hotelech.

Celková délka etap: 240 km

Povinná zátěž: 7 kg na psa, maximálně 70 kg (dle sněhových podmínek)

Povinná výbava saní:
– botičky pro psy – 4ks na psa
– krmivo pro psy – 1 krmná dávka na psa při dojezdu do cíle
– náhradní postroje 2ks
– náhradní obojek 2ks
– náhradní šňůry kompletní dle velikosti spřežení
– misky
– lékárnička
– vařič + hrnec s objemem (1 litr na psa)
– pro všechny ohařovité psy oblečky
– vak na saně s transportním místem pro 2 psy (spřežení nad 6 psů), pro 1 psa (spřežení do 6 psů)
– stake out
– jídlo pro mushera
– kompletní náhradní oblečení pro mushera
– stan nebo celta
– spacák, karimatka
– orientační pomůcky
– mapa, kompas nebo GPS
– osobní doklady – pas
– dobrá čelovka se svítivostí min. 5 hodin + náhradní baterie
– vázací šňůra min. 3 m dlouhá
– saně musí být vybaveny funkční brzdou, brzdící dečkou, pojistnou šňůrou a dvěma kotvami (spřežení nad 6 psů), jednou kotvou (spřežení do 6 psů)

Kategorie Šediváčkova longu: LT1, LT2, LTO, pulka, otevření bez rozlišení velikostí spřežení, Vyhlášení MR ČR v čistokrevných: LC1, LA1, Otevření – LU1 do šesti psů, LU2 šest a více psů. MR se vyhlašuje pouze pro LU dle SŘ
Skiering: zvláštní výbava a výpomoc dle pořadatelů- jen pro zkušené závodníky.
Bike: výbava a výpomoc dle pořadatelů

Finanční zajištění závodů: Vzhledem k extremní náročnosti organizace Šediváčkova longu vítají pořadatelé jakoukoli finanční, technickou či jinou pomoc.

Kontakt na pořadatelé závodu: Pavel Kučera, PO Box 35, 38451 Volary, Czech republic, Tel: 00420 602 109 583, E-mail: pavel.kucera@web.de

—————————–

Historie:

Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v České republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v
Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první“ ) odstartován v únoru roku 1997.

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřsky husky jménem Šedivák- byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long“.

V průběhu času byly vytvořeny dvě tratě na 222 a 333 km, které vedou po hřebenech i po nádherné polské straně Orlických hor. Závod je čtyř etapový s jedním povinným bivakem, který už tradičně nalézá svém místo na louce za starým statkem u obce Souvlastí.

Tento závod je pořádán již tradičně v posledním lednovém týdnu, typickým svým mrazivým počasím a dostatkem sněhu. Závod sám vyžaduje velké úsilí všech organizátorů, dobrovolníků a neobejde se ani bez podpory sponzorů i místních samosprávných orgánů obcí i kraje. Z malého lokálního závodu v průběhu let vyrostl podnik celoevropského
formátu.

Když popisujeme tento závod můžeme používat přívlastky jako nejdelší, nejtěžší, nejznámější a jeho věhlas mezi evropskými mushery stále roste. V roce 2004 byl Šediváčkův long poctěn nominací a následně i konáním mistrovství Evropy FISTC.

Desátého ročníku 2006 se zúčastnilo 64 nejlepších závodníků z Německa, Rakouska, Holandska, Belgie, Francie, Maďarska, Slovenska a Česka. Závodu se zůčastnilo i kolem 400 psů severských plemen- sibiřských husek, aljašských malamutů, grónských psů, samojedů, aljašských husek i evropských saňových psů. Tento závod láká do tohoto krásného kraje mnoho návštěvníků, kteří mají chuť okusit kouzla polárních světů, světa lidí vzdorujících mrazivému počasí a jejich věrných pomocníků- psů.

Již odpradávna lidé v krajích, kde je zima delší dobu než ostatní roční období, používali k dopravě osob i nákladů saně tažené spřežením psů. Psí spřežení bylo používáno i k objevování neprobádaných polárních krajů i k dosažení obou pólů. Rok 2007 byl vyhlášen Mezinárodním polárním rokem. XI.ročník Šediváčkova longu proběhl ve dnech 23.-27.1.2007 a byl věnován poctě Mezinárodnímu polárnímu roku- roku 2007.

motto závodu 2007: „Vstříc polárním světům…“

Srdečně děkujeme za pomoc a spolupráci všem, kteří pomáhají tento závod uspořádat.

Kučera
Pavel
– ředitel závodu

all Gallery

[supsystic-gallery id=22 position=center]

Přidej komentář jako první k "Šediváčkův long 2016"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*