Sršni bodali

Sokol Sršni Písek byl dalším soupeřem Královských sokolů v 15. kole 1. ligy mužů na domácí palubovce Sportovní haly Třebeš. Po čtvrtinách 25:18, 43:34, 63:49 vítězí Královští sokoli 87:70, ale průběh utkání rozhodně nebyl tak jednoznačný. Na začátku utkání šli domácí rychle do vedení (8:2), po oddechovém času hostí se hra vyrovnala a Sršni šli v průběhu 1. čtvrtiny dokonce do vedení 16:18. Tady zasáhl oddechovým časem také trenér Královských sokolů, Lubomír Peterka a po důrazné domluvě se hra obrátila opět ve prospěch domácího celku, který několikrát odskočil výrazným rozdílem. Místo navyšování rozdílu však přišel téměř pokaždé útlum, možná z uspokojení nad průběhem, a snížení houževnatě bojujících Sršňů. Královští se museli obejít bez pivotů Milana Jaroše a Petera Majeríka. Prvně jmenovaný se pravděpodobně podrobí operaci plotének, Peter Majerík prodělal operaci palce levé ruky v pátek 20.1. Diagnoza? Poškozené vazy palce, následek utkání s GBA v minulém kole. Peter tak bude svému týmu chybět minimálně 2 měsíce. Velká škoda, na jeho výkony se dalo v minulých kolech vždy spolehnout a byl svému týmu oporou. Jediným klasickým pivotem tak zůstal Tomáš Kiršbaum, jehož dosavadní výkony rozhodně trenéra Peterku neuspokojovaly, ale včas zabral a dokázal připsat pro tým důležité body. Přes absenci pivotů byli naši hráči úspěšnější na doskoku, celkově „přeskákali“ sršně 38:22. Dobrou taktikou se ukázalo odpichování míčů na doskoku od koše, kde je spolehlivě sbírali křídelní hráči. Další velmi dobré představení v letošní sezóně předvedl Tomáš Mahler, autor 17 bodů (3x za 3b) a přidal i 5 doskoků. Po zásluze se stal nejlepším střelcem domácích sokolů, i když odehrál jen něco málo přes 21 minut. Libor Švandrlík 15 bodů (1x za 3b), Ondra Peterka 14 bodů (2x za 3b), Ladislav Malý 14b (4x za 3b), po zranění výborný výkon, Sam Faifr 12 bodů (2x za 3b), přidal 9 doskoků a jen těsně mu unikl ceněný double-double. Jen za první čtvrtinu si Sam Faifr připsal 6 doskoků. 9 bodů zapsal Tomáš Kiršbaum (1x za 3b). David Šírek se podílel na výhře 6 body a přidal opět několik excelentních asistencí pro oko diváka. Bez bodového zápisu zůstali Michal Honzák (6 asistencí) a Dominik Štěpán. Celkový poměr úspěšných trojek vyzněl pro domácí 13:11. Za soupeře se ve střelecké formě představil Petr Šlechta, autor 4 trojek a celkem 19 bodů. Dalibor Fait z trojkové vzdálenosti úspěšný 2x, celkově 14 bodů. Zhruba od poloviny soutěže posílil písecké Sršně Pavel Englický, hráč s extraligovými zkušenostmi z pražské Sparty a naše konto zatížil 12 body, 8 doskoky (2x za 3body).

Jen jedno vítězství dělí Královské sokoly od jistoty 1. místa ve skupině A po základní části. Ale jedno z nejdůležitějších utkání nás teprve čeká. Boj se Slavojem Litoměřice, dalším, téměř jistým účastníkem nadstavbové skupiny.  Výsledek tohoto střetnutí se započítává do dalších klání, stejně tak jako naše dosud jediná porážka od Nymburka v případě jeho postupu. Jak to dopadne, dozvíme se 5. února v rámci předposledního, 17. kola základní části. Zajímavý bude jistě i boj o třetí příčku, kde jsou 3 kola před koncem 3 adepti na postup. Basketball Nymburk B, Sokol pražský a bez šance není ani Basket Košíře. Basketball Nymburk má však výhodu odloženého utkání s USK Praha B, je tedy hlavním kandidátem na první trojku skupiny A.