Vlci na severu Čech roztrhali ovci! Žije tam celá smečka

Prozatím jejich výskyt na našem území dokazovaly pouze fotopasti, teď o sobě ale vlci dali vědět reálnými činy. Na Liberecku totiž roztrhali ovci. Kraj musel majiteli zvířete zaplatit odškodné.

U Doks na Českolipsku mají konečně hmatatelný důkaz, že se v jejich regionu usadili vlci. To, o čem se dlouho spekulovalo a důkazem bylo jen několik málo snímků z fotopastí, teď nabylo reálných rozměrů. Vlci se prozradili tou nejpřirozenější věcí – probudil se u nich lovecký instinkt a roztrhali ovci jednomu z místních zemědělců.

Škodu majiteli uhradí kraj, má to totiž nařízené zákonem. V něm je přímo stanoveno, že je stát povinen poskytnout náhradu škody způsobenou vybranými zvláště chráněnými živočichy, mezi které patří kromě vlka také bobr, vydra, medvěd, rys nebo los. Celkově se náklady spojené se smrtí a likvidací mrtvého zvířete vyšplhaly na 6000 korun.

 

K poslednímu hlášenému napadení ovce vlkem došlo asi před desíti lety v Beskydech, kde si ovčáci navykli chránit svá stáda pomocí psa nebo zavíráním ovcí na noc

V Česku byli vlci vystříleni na konci 19. století, vracet se k nám začali až v posledních letech ze Slovenska, Polska a Německa. Na Liberecku zachytili vlka fotopasti poprvé na jaře loňského roku. Tehdy se jednalo pouze o vlčí pár, dnes už se smečka rozrostla o tři mláďata.

 

Vlk je plaché zvíře, ale během zimního období se může dostat i blíže k lidským obydlím. Odborníci jsou rádi, že se do Česka vracejí, podle nich je to známka toho, že je tu příroda v pořádku. V uplynulých měsících zachytily fotopasti kromě vlka také rysa nebo medvěda.

Zdroj: Fotografie: Isifa.com

Přidej komentář jako první k "Vlci na severu Čech roztrhali ovci! Žije tam celá smečka"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*